Tento program přináší

Žijeme krátce na to, abychom seděli 10 hodin u počítače, řekli si. Takhle žijí digitální nomádi

Říká se jim digitální nomádi, milují cestování a poznávání jiných kultur do takové míry, že jsou na cestách téměř neustále. A během nich pracují z kterékoliv země světa. Tvrdí totiž, že cestování jim otevírá oči a rozšiřuje perspektivu.

„Čas je pro nás důležitější než samotné peníze,“ píše se na webu věnovanému digitálnímu nomádství. „Snažíme se žít přítomným okamžikem, neodkládat a dělat to, co nás činí šťastnými,“ pokračuje dál charakteristika jako vystřižená ze stereotypních výroků o generaci Y.

Nomády bývají většinou programátoři, kodéři, copywriteři nebo třeba on-line marketéři. Někteří však také pracují přímo pro zaměstnavatele v zemích svých dočasných pobytů. „Nejlepší na tom všem je ta možnost,“ vysvětlil před několika měsíci Tomáš redaktorovi Českého rozhlasu Vojtěchu Kovalovi.

Na prokrastinaci zapomeňte

Podle Adama Marčana jsou digitální nomádi různí – můžou být extroverti i introverti. Jedno však mají stejné – živí je „hard skill“, znalost, kterou skutečně umějí a jsou v ní dobří.

Cestování a práce bez osmihodinové pracovní doby zní jako ideální způsob života, ale nomádství není pro každého. Vyžaduje minimalismus – schopnost vystačit si s několika málo základními věcmi, přizpůsobivost a také efektivitu. Prokrastinace se digitálním nomádům nevyplatí.

Colin Wright se začal živit cestováním

Neznamená to však dlouhé hodiny strávené prací. „Žijeme krátkou dobu a přijde mi hloupý neustále sedět u počítače 10 hodin denně,“ uvádí Adam Marčan, podle něhož je nejdůležitější efektivita.

K nomádství ho nejdřív poháněla touha po teplém počasí. „Nechtěl jsem trávit zimu v Česku. Je tu ve čtyři tma, zima a stejně tu není dost sněhu. A také jsem si chtěl uklidit v hlavě,“ popsal na Radiu Wave.

Nejznámějším digitálním nomádem je však zřejmě Colin Wright, který si cestováním vydělává. Na svém blogu Exile Lifestyle totiž nechává čtenáře hlasovat a ti mu radí, kam by měl vyrazit příště.