Tento program přináší

Dospělost? To je spíš stav vnitřního srovnání, plyne zatím z dotazníku

Ukončit střední školu nebo učiliště, jít na vojnu, vzít se, najít si práci, mít děti – předchozí generace měly své životní cesty poměrně dobře nalinkované. Dnes je to trochu jinak. Mladí dokončí školu, pokračují ve studiu a nebo pracují, cestují, získávají pracovní i životní zkušenosti, hledají partnera a zkoušejí s ním žít… Kde mezi malými krůčky najít mezník určující dospělost?

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek si vypomohl malou zkratkou. Podle jeho slov se dřív hlásili na vysoké školy zralí lidé, zatímco dnes chodí přednášet dětem. Trendem je vynořující se dospělost. Tento termín, který použil americký psycholog Jeffrey J. Arnett, vyjadřuje stav, kdy jsou sice mladí už formálně dospělí, ale necítí se tak.

Máme se dobře, a tak některé volby odkládáme

V otázkách občanského uvědomění nebo partnerských vztahů jsou podle Mikuláše Beka mladí rychle zralí. Při výběru profese si však dávají načas, hledají a dlouho si rozmýšlejí, jakou cestou půjdou. Vysvětlení je podle něj relativně prosté – bohatnoucí společnost si může dovolit některé volby odkládat.

Současná doba nabízí více možností, než nabízela generacím jejich rodičů, ukazuje například dlouhodobý výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Svou roli však hraje také ekonomická situace.

Z dotazníku Generation What? zatím plyne, že pro většinu mladých znamená dospělost spíš stav vnitřního srovnání se sebou a odpovědností než jasně pozorovatelné události jako vlastní bydlení, finanční samostatnost nebo založení rodiny. Úplně dospělí, jak se podle sociologa Martina Buchtíka ukazuje, se někteří necítí nikdy, ale po třicítce je jich většina.

Když se ráno probudíš a je ti dobře…

„Když jsi dospělý, tak ti to začne být jedno. Pak je důležitý, že se ráno probudíš a je ti dobře,“ myslí si například Jonáš Zbořil z Radia Wave, jeden z ambasadorů projektu Generation What. Dospělost pro něj mimo jiné znamená přemýšlení o důchodovém připojištění nebo spoření pro své možné budoucí dítě.

A co znamená dospělost pro tebe? Vyjádři svůj názor v dotazníku.