Tento program přináší

Řekni, koho miluješ, vyzývají organizátoři Prague Pride. Češi deklarují toleranci, ale občas to skřípe

Hlavním tématem letošní Prague Pride je láska, která nás všechny spojuje, připomínají organizátoři festivalu. Výsledky dotazníku Generation What? zatím ukazují, že mladí Češi jsou tolerantní – nevadí jim například, když lidé dávají veřejně najevo svou menšinovou sexuální orientaci. Pár gayů líbajících se na ulici vadí jen pětině z nich.

V postoji k sexuálním menšinám se tak zřejmě liší od předchozích generací. Z jiných analýz totiž, jak připomíná sociolog Martin Buchtík, plyne, že tolerance Čechů se spíš omezuje na postoj: „nevadí mi to, dokud si to nechávají v soukromí“. „V tomto ohledu vnímám generaci mladých Čechů a Češek jako rozdílnou od starších generací,“ vyzdvihuje.

„Tolerance má mantinely,“ upozorňuje však Kateřina Saparová, výkonná ředitelka festivalu Prague Pride. Spousta lidí podle ní proti lidem s menšinovou orientací nic nemá, ale vadí jim projevy homosexuálů na veřejnosti, například i dívky vodící se za ruce nebo líbající se pár na autobusové zastávce.

„Věřím, že v Česku je deklarace tolerance aktuální postoj, ale když dojde na konkrétní situaci, občas to začne skřípat,“ vysvětluje. Otázkou tedy také je, zda mladí Češi tedy jen nedeklarují toleranci a otevřenost, zatímco realita může být jiná.

Adopci dětí by gayům a lesbám umožnila polovina Čechů

Podle známé sexuoložky Hany Fifkové gayům, lesbám i lidem s poruchou pohlavní identity se v Česku žije dobře: „Mám spoustu přátel a známých z homosexuální menšiny a nemyslím, že by ve svém okolí naráželi na předsudky nebo nebyli přijímáni.“

Podle výzkumu CVVM z června 2016 by více než tři pětiny (62 %) české veřejnosti přiznalo homosexuálům a lesbám adopce dětí partnera nebo partnerky, se kterými daný člověk žije. Adopci dětí by umožnilo 48 % dotázaných.

Prague Pride není o sexu

Do diskuze o právech sexuálních menšin se zapojila také iniciativa HateFree Culture, která se tak připojila k festivalu Prague Pride. Láska podle zástupců iniciativy nezná hranic, ukazují na fotografiích.

A lásku připomínají také organizátoři samotného festivalu. „Vyhýbáme se sexualitě. Spousta lidí má pocit, že Prague Pride je o sexu a že o sexu je i náš sobotní průvod,“ přiznává Kateřina Saparová a zdůrazňuje: „Nejde o to, že gayové a lesby mají sex se stejným pohlavím. Oni se zamilovávají do osob stejného pohlaví.“