Tento program přináší

Partnerský vztah, to není jen monogamie. Nezávislost je nejlepší cesta, vysvětlují stoupenci polyamorie

Největší stres způsobuje nevěra a splácení hypotéky, prohlásil před lety trochu s nadsázkou psychoterapeut Ivan J. Skalík. Když vyjdeme z dosavadních výsledků dotazníku Generation What?, na první pohled si můžeme myslet, že se mladí Češi příliš nestresují. Věrnost ve vztahu je zásadní pro 65 % z nich. Má to ale háček.

Pro dalších 24 % věrnost není automatická a pětina mladých, kteří vyplnili dotazník, byla ve více vztazích najednou. Přitom s přibývajícími lety se zvětšuje šance, že k takové situaci dojde. Zatímco jen 12 % lidí ve věku 18 až 19 let má zkušenost s paralelními vztahy, u lidí ve věku 30 až 24 je to 31 %. Sociolog Martin Buchtík však připomíná, že uvedená čísla nevypovídají nic o volnomyšlenkářství třicátníků. S přibývajícím věkem jen podle něj mají lidé možnost být ve více vztazích.

Dosavadní výsledky bychom si neměli idealizovat. Nevěra doprovází vztahy od nepaměti. Jenže, na rozdíl od minulosti, v současné době máme možnost volby. To alespoň zdůrazňuje párový terapeut Honza Vojtek. „Doba, kterou dnes žijeme, je zvláštní, v historii snad nenajdeme podobný model. Nutí nás a umožňuje nám být nevěrní,“ vysvětlil na Radiu Wave.

Můžeme porovnávat lásky k více lidem?

Paralelní vztahy jsou podle něj znakem dnešní doby, v níž jsme nuceni k individualismu a 100% prožívání. Jenže, jak připomíná, vztah s druhým nikdy nedodá 100 %, vždycky něco nefunguje. Navíc dodává, že v minulosti vznikaly vztahy hlavně z finančních důvodů. „Dnes máme možnost volby,“ připomíná s tím, že doba nám umožňuje zahýbat a ještě si to užívat.

Co dělat, když se dostanete do kolečka paralelního vztahu? Často nastává situace, během níž si člověk musí jednoho z partnerů vybrat. Otázka však je, zda se dají porovnávat dvě lásky. Podle Honzy Vojtka člověk může milovat různé lidi stejně silně, byť třeba jiným způsobem.

Rozhodování mezi dvěma partnery do jisté míry neřeší stoupenci polyamorie, tedy životního stylu, kdy člověk žije v několika milostných vztazích současně. „Přijde mi to relativně přirozené,“ tvrdí v dokumentu České televize Fronéma upřednostňující svobodu. „Nechci, aby mi někdo zasahoval do samostatnosti. Vztahy si udělám po svém,“ dodává.

Nezávislost jako cesta ke kvalitnějšímu vztahu

Stejně jako Magdaléna, která chodí se dvěma muži. Ti mají vztah i spolu navzájem. „Jsme všichni tři pro sebe primární partneři,“ shrnuje. Podle stoupenců polyamorie lidi nenapadne podobné řešení – často mají vztah, zamilují se do jiného člověka a následně řeší, koho si vybrat.

Polyamorie s sebou může přinášet i stinné stránky. Musíme spolu víc mluvit, zjišťovat, kdo se jak cítí, shodují se respondenti ve zmíněném dokumentu České televize. Vztahy podle nich ovšem mohou být definovány jinak než podle mínění většinové společnosti. Druhého chtějí vnímat jako člověka, kterému věří a který je ve vztahu, protože to tak skutečně chce. Nezávislost pak podle nich může umožnit i navázání kvalitnějších vztahů.