Tento program přináší

Nemějte obavy, čteme a posloucháme, říká generace Y

Některé z dosavadních výsledků průzkumu v rámci projektu Generation What? mohou být pro leckoho překvapivé. Třeba to, že většina respondentů si umí představit šťastný život bez mobilu, internetu nebo televize, ale knihy a hudbu by si odříct neuměli. Všem škarohlídům, kteří o současné mladé generaci mluví bezmála jako o kulturních ignorantech, kteří z představy nedostupného mobilního signálu a internetového připojení dostávají panický záchvat, tak dotazník bere vítr z plachet.

Každoročně v Česku vychází cca 17 tisíc knižních titulů, což je po přepočtu na počet obyvatel v porovnání s jinými zeměmi poměrně hodně. Ovšem český knižní trh je velmi malý, a proto jich většina vychází jen v malém nákladu.

Česká republika má také jednu z nejhustších sítí veřejných knihoven na světě. „Je to zejména díky masarykovskému zákonu z první republiky, který stanovil, že každá obec musí zřídit a provozovat svoji obecní knihovnu,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny Vít Richter.

Mnohé z nich přežily úspěšně celé století a ani dnes se nad nimi žádná černá mračna nestahují. „Nejčastějšími uživateli knihoven jsou mladí lidé – děti, mládež, studující do 25 až 30 let věku,“ konstatuje povzbudivý fakt Vít Richter. Knihovny jsou mimo jiné také proto nuceny držet krok s dobou a jejich role se posouvá od pouhého půjčování knih směrem k informačním a kulturně komunitním centrům.

O půjčování e-knih se ovšem stále vede válka mezi knihovníky a nakladateli, kteří se obávají, že zpřístupnění elektronických knih v knihovnách by výrazně snížilo jejich zisky z těchto publikací.

E-knih přibývá, ale papírová kniha se bát nemusí

Trh s elektronickými knihami se v posledních letech stále rozvíjí a roste. V USA tvoří asi 30 % celkového objemu knižního trhu, ve Velké Británii 25 %, v Německu 10 % a ve Francii asi 2,7 %. Podle statistik Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) se podíl e-knih na českém knižním trhu v uplynulém roce prakticky zdvojnásobil a nyní dosahuje asi 1,7 %, což odpovídá milionu kusů elektronických knih prodaných v roce 2014.

zdroj: Pixabay.com

zdroj: Pixabay.com

V Česku je v současnosti asi 600 tisíc čteček elektronických knih a více než 1,2 milionu tabletů. Z těchto údajů jednoznačně vyplývá nepoměr mezi počtem legálně pořízených e-knih a počtem elektronických zařízení v zemi. Podle informací SČKN se zdá, že velká část nelegálního sdílení jde na vrub knihám, které nejsou legálně v e-podobě k dispozici.

Podle průzkumu Knihovnického institutu Národní knihovny 36 % dospělých v Česku čte elektronické knihy, ale drtivá většina z nich zároveň prohlašuje, že papírovou knihu by neopustila. Elektronické knihy jsou pro Čechy spíše praktickým doplňkem těch klasických, těžkých a neskladných, ale zato voňavých a krásných „bichlí“, s nimiž lze navázat osobní vztah přeci jen o něco snáz než s jejich digitálními sestřenicemi.

Knihy čteme i ušima

V posledních letech roste také prodej audioknih a zjevný je i posun od jejich pořizování na fyzických nosičích k prodeji v elektronických formátech. V roce 2015 bylo na trhu asi 3500 titulů mluveného slova. Za pouhé 4 roky podíl prodeje audioknih v elektronickém formátu rychle vzrostl z nuly na 40 % v roce 2015.

Knihu si tak díky dostupným moderním technologiím můžeme stáhnout do mobilu a poslechnout třeba v autě cestou do práce, při procházce se psem nebo při nezáživném domácím úklidu. Třeba i dramatizaci tolik nenáviděné Babičky z povinné školní četby.

O osud literatury se tak nejspíš není třeba obávat. Možná, že díky moderním technologiím si paradoxně více lidí skutečně „přečte“ i ta zaprášená díla klasiků – ať už s mobilem v kapse a sluchátky v uších, nebo s tabletem v ruce.