Tento program přináší

Petice, videa i seznamka. Mladí Britové protestují proti brexitu

Britové v referendu odsouhlasili odchod z Evropské unie. Pro ten se vyjádřilo 51,9 %. Podle výzkumu YouGov však až 75 % mladých Britů hlasovalo proti brexitu, tedy pro to, aby Velká Británie zůstala členem Evropské unie. Vyhlášení výsledků referenda pro ně proto znamenalo zklamání a podle některých komentátorů také drsné politické probuzení.

Na zajímavý paradox upozorňoval před referendem bývalý britský poslanec a státní tajemník ministerstva vnitra a zahraničí Jeremy Browne. Ten si všiml, že starší lidé, kteří obvykle patří mezi „papírově nejopatrnější voliče“, se přiklánějí k radikální změně, tedy k vystoupení z Evropské unie. „Naopak mladí lidé, kteří by měli mít větší chuť ke změně, najedou touží ve vztahu k Evropské unii po udržení statu quo. Něco takového jsem ještě nezažil,“ řekl v rozhovoru se zahraničním redaktorem Českého rozhlasu Jiřím Hoškem.

Jsme rozdělenou zemí, myslí si mladá Britka

Mladí poznávají výhody jednotné Evropy – cestují, studují a pracují v zahraničí více než předchozí generace. Jen v letech 2013 a 2014 vycestovalo 15 tisíc britských studentů prostřednictvím programu Erasmus. To je zatím nejvíce v historii. Podobné argumenty najdete na stránce s všeříkajícím názvem 75 %, kam přispívají mladí Britové důvody, proč chtějí nebo nechtějí zůstat členy Evropské unie. „Už nejsme Spojené království, jsme rozdělenou zemí,“ konstatuje například 24letá Britka ve videu na webu deníku The Guardian.

Lidé se však vydávají také do ulic. Nebylo by lepší, kdyby uznali výsledky referenda? Zastánci setrvání v Evropské unii ale připomínají, že 3 % lidí nemluví za všechny. Narážejí tak na těsný rozdíl ve výsledku plebiscitu.

Nové referendum je nepravděpodobné, tvrdí expert

Petice za změnu pravidel pro referendum má už více než 4 miliony podpisů. Její signatáři požadují, aby vláda uplatnila pravidlo, podle kterého se musí druhé referendum konat v případě, kdy žádná z obou stran nezíská 60 % hlasů a volební účast je nižší než 75 % (přitom brexit zvolilo necelých 52% voličů a volební účast nepřesáhla 73%).

Britský expert na ústavní právo Vernon Bogdanor ale nevidí možnost nového referenda jako reálnou. Podle něj je vypsání plebiscitu „krajně nepravděpodobné“. A třeba europoslanec Pavel Telička připomíná, že „všechny hlavy ještě nevychladly“.

Jak Britové odpovídají v dotazníku Generation What?

Jak Britové odpovídají v dotazníku Generation What?

Vypadá takhle britský humor?

O brexitu se však také žertuje. Britové hledající partnera dostanou novou možnost se seznámit. Vznikající aplikace Remainder má podle tvůrců oslovit zastánce setrvání v Unii. Odpůrci brexitu se budou moci v nové aplikaci seznámit s vhodným protějškem – zajít na pivo s někým, kdo sdílí jejich politické názory.

Na vývoj aplikace vznikla dokonce crowdfundingová kampaň, od níž si tvůrci slibují vybrat 5 tisíc liber. Přispěvatelé pak prý budou přednostně pozváni na exkluzivní seznamovací akce, které se budou pořádat ve městech, kde většina obyvatel hlasovala pro setrvání, tedy v Londýně, Brightonu nebo Glasgow.