Tento program přináší

Běžný supermarket považují za obchod plný jedů. Ortorektiků přibývá, varují odborníci

Obyčejné potraviny v supermarketu jim připadají podezřelé a zkoumají složení jakéhokoliv jídla, které si chtějí koupit – tak se projevuje ortorexie, tedy až chorobná posedlost jídlem a neustálá potřeba zkoumání jeho kvality.

„Dáte si v restauraci nějakou banalitu a nejdřív ji musíte vyfotit, abyste všem ukázali, co jste ochutnali,“ kritizuje fixaci na jídlo Dita Pecháčková známá svými kuchařkami a pořadem o vaření. Jídlo se stalo fenoménem. Někdy se  však soustředění na něj může změnit v nemoc, upozorňují odborníci.

Všude je jídlo. Ale vy se nemůžete najíst

„Posedlost začíná tehdy, když vejdete do obchodu, potřebujete nakoupit jídlo a nevyberete si,“ vysvětluje psycholog Jan Kulhánek. Problém se podle něj nastává tehdy, když člověk není schopný slevit ze svých zásad a není schopný se najíst.

Odborníci mluví v souvislosti s fixací na zdravé stravování o ortorexii. Tato nemoc byla popsána kalifornským lékařem Stevenem Bratmanem. Ten popsal také základní znaky onemocnění:

  • Neustále přemýšlíte o kvalitě potravin, které jíte.
  • Snažíte se jíst jen čistě přírodní potraviny a vše ostatní vyloučíte z jídelníčku.
  • Díky zdravému stravování se cítíte dobře.
  • A naopak se cítíte neuvěřitelně provinile, pokud sníte něco, co považujete za nezdravé.
  • Přistupujete kriticky k jídelníčku ostatních lidí.
  • Vaše posedlost jídlem vede k hubnutí.
  • Zdravé jídlo vám dává pocit kontroly nad životem.

„Ortorexie vede k tomu, že se vám zúží jídelníček, což je samo o sobě dost nezdravé,“ konstatuje Jan Kulhánek. Ortorexií postižení lidé pak podle jeho slov jen přemýšlejí, co si můžou a nemůžou dát k jídlu. „Odpadají pak činnosti, které je dříve zajímaly – koníčky, práce i vztahy. Zní to absurdně, ale nabere to obrátky,“ varuje.

10 banánů a 20 kusů manga

Nemoc může přijít plíživě – odmítáním potravin s „éčky“. Poté se člověk zaměří jen na bio výrobky, které kupuje v jakémkoliv obchodě. Jenže nakonec už třeba věří jen jediné farmě. „Ostatní potraviny začínají být vnímány jako jedy, což není pravda. Končí to třeba i tak, že si taková osoba nechává posílat špenát letecky z Austrálie a nic jiného už jíst nemůže,“ ilustruje Jan Kulhánek situaci, kdy problém začíná být zjevný.

Příkladem může být třeba Australanka Leanne Ratcliffe, která je na YouTube a dalších sociálních sítích známá jako Freelee the Banana Girl. Tato mladá žena si nemůže vynachválit vysokosacharidovou veganskou stravu. „K snídani si dám 10 až 15 banánů, k obědu pak 20 kusů manga,“ uvedla v rozhovoru pro Channel 9. Řada lidí však podobnou dietu kritizuje.

I Jan Kulhánek usoudil, že by australská youtuberka mohla trpět ortorexií. „Jídlo má pro lidí s ortorexií magickou moc, rozhoduje, jestli bude člověk šťastný,“ dodává.

Ortorexie se sice na první pohled jeví jako banalita, ale může člověka dostat až na jednotku intenzivní péče. Následná psychologická léčba se pak snaží naučit ortorektika překonávat strach z jídla.