Tento program přináší

Stav životního prostředí dělá generaci Y starosti. Stihneme se naučit žít jinak?

Rostoucí příjmy, globalizace ekonomiky, rychlý rozvoj a dostupnost informačních technologií, stárnoucí populace a klesající velikost domácností – to všechno jsou podmínky, v nichž žijí rodiny po přelomu milénia. Spotřeba se stala moderní chorobou nejen západního světa. Jíme, topíme, vaříme, sportujeme, cestujeme a při tom všem spotřebováváme stále víc.

K tomu se připojuje i fakt, že v západních domácnostech žije stále méně lidí. Podle údajů Evropské agentury pro životní prostředí spotřebují jednočlenné domácnosti v průměru o 38 % více produktů, o 42 % více obalů a o 55 % více elektřiny na osobu než čtyřčlenné domácnosti.

V letech 1990 až 2010 vzrostly v zemích EU výdaje na konečnou spotřebu o 33 %. Státy západního Balkánu a Turecko však zaznamenaly ještě strmější vzestup – státy západního Balkánu o 120 % a Turecko o 63 % za stejné období.

Češi se podle průzkumu Sociologického ústavu AV ČR o stav životního prostředí zajímají. Až 87 % Čechů třídí odpad a téměř čtvrtina obyvatel ČR se hlásí k tomu, že preferuje výrobky šetrné k životnímu prostředí. Pěkná čísla, zdálo by se, ale problém masivní spotřeby neřeší.

Mezi trendy života především mladých domácností posledních let se také proto začal prosazovat takzvaný sustainable lifestyle, tedy způsob života založený na udržitelném rozvoji a obnovitelných zdrojích.

Například nakupování v sekáčích a bazarech bylo po boomu v první polovině 90. let na dlouho v útlumu, teď díky sustainable přístupu zažívá comeback. Renesanci zaznamenaly i ruční práce a domácí šití. V oblasti úklidu a kosmetiky ožívají rady našich babiček – domácnost se dá přeci umýt také vodou s octem, koupelna zase s použitím jedlé sody. Drahou kosmetiku si vyrobíte snadno doma například s pomocí kvalitního oleje, bylinek, ovoce, medu nebo třeba kakaa.

Mezi sustainable trendy současnosti patří i DIY, tedy techniky „do it yourself“ – domácí výroba všeho možného, od nábytku z palet přes zmiňovanou kosmetiku až třeba po improvizované domácí mikroskopy. Anebo tzv. upcycling, nové využití věcí určených původně k jinému účelu. Starším ročníkům možná teď zní v uších známá znělka televizního Receptáře. Ano, ani DIY není nic nového, jen možná v trochu jiném kabátě.

zdroj: www.pixabay.com

A šetrně k prostředí a s cílem omezit spotřebu se dá chovat třeba i v dopravě nebo při cestování. Města ucpaná kolonami poloprázdných aut čím dál častěji přistupují k podpoře carsharingu, tedy sdílení aut. Milovníci cestování si zase oblíbili couchserfing nebo v poslední době velmi populární airbnb jako komfortní, přitom dostupnou a zajímavou alternativu drahých hotelů.

Zdá se, že se učíme žít s větším ohledem k okolí. Zatím zvolna a jen v omezené míře. Spotřeba zřejmě jen tak růst nepřestane. Ale tak jako se třídění odpadů stalo postupně pro Čechy téměř samozřejmostí, mohl by se postupně stát samozřejmostí i udržitelný způsob života.

Dosavadní výsledky průzkumu Generation What? ukazují, že mladé lidi stav životního prostředí trápí. Budou z toho chtít vyvodit i praktické důsledky na úkor svého spotřebitelského pohodlí?