Tento program přináší

Počet nakažených HIV láme rekordy. Může za to mizivá informovanost?

Zkušenosti s prvním sexem mají dívky v průměru v 17 letech a chlapci mezi 17. a 18. rokem. 42 % mužů při prvních zkušenostech použije kondom, pětina žen používá jiné antikoncepční přípravky, vyplynulo z průzkumu Sexuologického ústavu zveřejněného v roce 2014.

Podle sexuoložky Petry Vrzáčkové však v Česku stále najdeme rodiny, v nichž se před dětmi o sexu vůbec nemluví. Více než dříve se navíc jako zdroj informací o sexu uplatňují školy. „V takových rodinách navíc mají pocit, že sex je něco nepřístojného, co by nemělo být dětem vykládáno. Zvlášť ve školách,“ vysvětluje.

Sama patří mezi zastánce sexuální výchovy v rodině i na základních a v mateřských školách. Podle ní je důležité „učit už ve školkách, kdy je v pořádku, když se mě někdo dotýká a kdy už ne,“. „V tom máme co dohánět,“ soudí.

Téměř 100 tisíc Čechů se nakazilo pohlavní nemocí

Aktuálnější průzkum z května 2016 přichází s tím, že 37 % Čechů mezi 15 až 59 lety bylo někdy nevěrných. „Mnoho mužů i žen, se kterými se setkávám, tvrdí, že je to jakýsi druh zábavy, kterou uvolňují napětí a stres. Proto jde o jednorázovou nevěru,“ komentuje čísla psycholožka Laura Janáčková ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice.

Lékaři však varují, nevěra zvyšuje riziko šíření viru HIV. Výsledky průzkumu totiž mimo jiné ukázaly, že téměř 100 tisícům Čechů byla alespoň jednou diagnostikována nějaká pohlavní nemoc a roční nárůst počtu nakažených virem HIV byl v roce 2015 vůbec nejvyšší za posledních 30 let. Mezi nově diagnostikovanými za rok 2015 v Česku je 248 mužů a 18 žen s věkovým rozpětím od 15 do 69 let u mužů a od 21 do 58 let u žen.

HIV a AIDS jako tabu

Češi jsou tedy otevření, ale, jak může plynout z následujících čísel, zapomínají na ochranu. A i přes negativní trend se sexuálně přenosným nemocem věnuje menší pozornost.

„Zjistili jsme, že informovanost o nákaze HIV a AIDS je mizivá,“ potvrdil na Radiu Wave Martin Kámen ze sdružení Art For Life, jehož cílem je boj proti nebezpečné nákaze. HIV a AIDS navíc podle jeho slov není z pohledu nadací právě líbivé téma. „Není to nemoc, která by byla v našich životech běžná. I proto je tabuizovaná a často démonizovaná,“ dodal.