Tento program přináší

O sexu víme vše, ale bojíme se zeptat

Biologicky je sex zcela přirozenou součástí života. Současná mladá generace vyrůstá v relativně sexuálně otevřené společnosti a je obklopena dostupnými informacemi všeho druhu. Porno, homosexualita, transsexualita, swingers party – nic z toho ji nejspíš nezaskočí. Češi jsou navíc, pokud jde o otázky sexu, velmi liberální. Mohlo by se zdát, že není o čem mluvit…

Monogamně se podle sexuologa Petra Weisse chovají jen asi 3 % savců. „Také u primátů – našich geneticky nejbližších příbuzných – je monogamie velmi vzácná. I většina antropologicky popsaných lidských společenství byla polygamní, respektive polygynní,“ poukazuje sexuolog na fakt, že společenství, v nichž jedna žena mohla žít s více partnery, bylo v lidské historii pomálu.

Potvrzuje to i nedávná metaanalýza výzkumu zveřejněná na serveru Psychology Today, která byla zaměřena na nevěru a monogamii. Její výsledky ukazují, že monogamie v podstatě není přirozená. Trvalý vztah s jediným partnerem je tak podle všeho postaven především na morálce a vůli.

zdroj: Pixabay.com

zdroj: Pixabay.com

K věrnosti je potřeba ohromná vůle a disciplína, konstatuje párový terapeut Honza Vojtko. Podle jeho zkušenosti stojí za většinou nevěr neznalost sebe a vlastní sexuality. Hledání sexuálního naplnění jinde než u stálého partnera často pramení z neschopnosti pojmenovat, co mě vlastně vzrušuje. Pro současnou mladou generaci, která má přístup k informacím o sexu už od raného věku, by zdánlivě neměl být problém o intimních otázkách komunikovat. Podle Honzy Vojtka to tak ovšem často nebývá.

Mladí toho možná ví hodně o sexu, ale málo o svých vlastních prožitcích a o tom, co je sexuálně láká a vzrušuje. „Z internetu znají detailně koitus, ale o předehrách nebo práci s vlastním tělem nemají tušení,“ myslí si párový terapeut. A pokud mají, často neumějí se svým partnerem o svých pocitech a touhách mluvit.

Často se říká, že současná generace žije víc online než v realitě. Internet a mobilní technologie si bere i do postele, a to doslova. Někteří odborníci obviňují tablety a chytré telefony, jejich vinou prý klesá sexuální apetence mladých lidí. Erotika a sex online jsou jednoduchou a velmi lákavou alternativou, která umožňuje neřešit řadu „nepříjemností“ spojených se skutečným sexem. V posledních letech do hry vstoupily také mobilní aplikace, které například změří váš sexuální život od délky soulože po počet „šťouchnutí“ za minutu.

Zná generace Y lépe virtuální sex než ten skutečný? Je pro ni věrnost nedosažitelná? A souvisí sex v dnešní době ještě s něčím jako je láska, romantika nebo intimita? Takové paušalizace by byly hodně zjednodušující. Každá doba má své nástrahy a je dobré o nich vědět. Současná mladá generace se na minovém poli vztahů a vlastní sexuality nepohybuje o nic méně rozpačitě než generace předchozí.