Tento program přináší

Žije se 160 korunami na den a ještě si uspořil na dovolenou. Občas zkouším darovat plazmu, přibližuje Jakub

160 korun – zhruba takový denní rozpočet má 23letý Jakub po odečtení nákladů na ubytování. Při studiu žurnalistiky a japonštiny bydlí v Olomouci se třemi spolubydlícími. „Vyzkoušel jsem si bydlení na koleji. Bydlel jsem tam se šesti lidmi. Finanční rozdíl mezi v Olomouci mezi oběma způsoby není tak markantní a pohybuje se v řádu stokorun,“ vysvětluje.

Kvůli studiu nemůže pracovat na plný úvazek. Hledá si proto různé brigády. Na jihu Moravy, kde vyrůstal, často pracoval na vinici. Někdy si proto vydělává jako pomocná zemědělská síla. „Přes léto vypomáhám se sázením různé zeleniny a na podzim se sklízením,“ popisuje.

Vyzkoušel ale i jiné způsoby přivýdělku. „Občas zkouším darovat plazmu. Tam dostanu finance za čas strávený v ordinaci. A peníze slouží také k doplnění bílkovin,“ vysvětluje Jakub.

160 korun na den nezní jako vysoká částka, přesto si Jakub dokázal našetřit na vysněnou dovolenou. „Chtěl jsem jet do Japonska a mluvit s místními jejich jazykem. Minulý rok se mi to povedlo, vyjel jsem zhruba na pět týdnů do Japonska,“ chlubí se.

Příběh Jakuba si můžete přečíst také na webu Radiožurnálu.