Tento program přináší

Dojíždění vyjde levněji, vysvětluje Eva. A tak tráví hodiny ve vlaku

25letá Eva žije na cestách. Rozhodla se, že nemůže být šťastná bez vzdělání. Proto až pětkrát týdně dojíždí z Prahy do Ústí nad Labem. Svezli jsme se s ní a vyrazili na jednu z jejích pravidelných cest z Prahy do Ústí nad Labem, kde studuje pedagogiku.

Už se prý ani nemusí dívat na jízdní řády. Nazpaměť zná nejen časy odjezdů vlaků, ale i tramvají. „Během studia a bydlení v Ústí nad Labem, kam jsem se přestěhovala z Litvínova, jsem se rozhodla, že musím do Prahy. V Ústí nad Labem jsem to ale chtěla dodělat, protože tam všechny znám a je to dobrá univerzita,“ vysvětluje Eva.

Dojíždění vyjde asi o tisícikorunu levněji

Na otočku jezdí třeba i jen na jednu hodinu. Nevyplatilo by se jí tedy bydlet v Ústí nad Labem? „Dojíždění vyjde asi o tisícikorunu měsíčně levněji, díky slevovým a studentským kartám,“ přibližuje.

Vyrůstala v Litvínově a na dojíždění za studiem je zvyklá. „Střední školu jsem absolvovala v Teplicích, asi 20 kilometrů od domova, takže jsem každý den jezdila vlakem,“ vzpomíná. Současné dojíždění pro ni proto není nic nového.

Kdyby měla pokračovat v dojíždění za prací, muselo by podle ní jít o skutečně dobrou práci, která by ji bavila. „Když si vezmeš, že z Vypichu na Pankrác to trvá 59 minut a hodinu to trvá vlakem do Ústí nad Labem, tak je to prašť jako uhoď,“ soudí.

Stihnu tolik věcí, kolik bych jinak ani nestihla, tvrdí

„Doma jsem v Praze a dojíždím do Ústí nad Labem,“ prozrazuje svoje preference. Zůstat v Praze však neplánuje. „Někam za Prahu, do Posázaví, případně na východ za Prahu,“ přibližuje své sny. A tak ji dojíždění přece jen čeká i v budoucnosti. To má i své výhody. „Během něj stihnu všechno do školy. Ve svém volném čase nemusím dělat skoro nic,“ prozrazuje.

Komunikaci na sociálních sítích a internetu obecně by se nejraději vyhnula Jenže sociální sítě jí pomáhají, jak s těžkým srdcem uznává. „Díky nim se spojím s holkama ze třídy. Usnadňuje mi to práci. Když si něco nepamatuji, stačí jim napsat a vím to. Všechno si posíláme e-mailem, občas si něco pošleme i přes Facebook,“ nastiňuje.

„Je to občas omezující a štve mě to, ale na druhou stranu stihnu tolik věcí, kolik bych jinak nestihla,“ uzavírá.

 • Marta Musilova

  Dobrý den, můžete, prosím, dovysvětlit jaktože vyjde lépe bydlet v Praze než-li v Ústí? Vzheledem k tomu, že Eva je z Litvínova, tak předpokládám, že nebydlí u rodičů a tudíž musí platit tržní nájem, který je vyšší než v Ústí. Jedná o to, že v Praze má lépe placenou práci nebo čím to je? Mě už toto tvrzení zarazilo, když jsem jej slyšela na ČRo a článek jsem si specálně kvůli tomu vyhledala v domnění, že zde najdu podrobnější a nezkratkovitou informaci. Děkuji.

  • Vojta Woody Koval

   Dobrý den – pozdě, ale přece, jsem poprosil Evu o formulování odpovědi 🙂 Tedy: V Praze vede plnohodnotný život, od rodičů odešla kolem 18. roku. Jelikož se z Prahy nemůže odstěhovat do Ústí nad Labem, tak jedinou alternativou bylo si buď zaplatit kolej, nebo dojíždět do Ústí nad Labem. Navíc je v Praze lépe placená práce.

   Každopádně díky za zpětnou vazbu!

   Vojtěch Koval, ČRo