Tento program přináší

Den bez chytrého telefonu. Snad jsem někomu na sociálních sítích chyběla, doufá Iva

Stále mapujeme životní styl mladých ve věku 18 až 34 let. Zajímá nás třeba, jestli by mladí lidé mohli být šťastní bez internetu a mobilů. Studenti většinou odpovídají, že ano. Jenže třeba 26letá Iva přiznává, že se bez chytrého telefonu neobejde.

„Budík mám na telefonu, ne samostatně. A když ho vypnu, zapnu Instagram a ještě 10 minut ležím a prohlížím si fotky,“ popisuje Iva, která tak přiznává, že je závislá na internetu a chytrém telefonu. Abychom to vyzkoušeli, telefon jsme jí na jeden den zabavili a sledovali, jak si bez něj poradí.

To by byla pěkná fotka na Instagram…

Na tramvajové zastávce se chce Iva podívat na jízdní řád, ale bez mobilu vůbec netuší, kolik je hodin. A tak se musí zeptat kolemjdoucích.

„V Praze používám aplikace, abych věděla, kam jít, protože tu nežiji zas tak dlouho. Ale myslím, že i kdybych se tu narodila, stejně bych telefon používala,“ soudí. Hledanou kavárnu, kam jsme měli namířeno, jsme nakonec našli i bez mobilní aplikace.

Na Facebook prý ani nenapsala, že nebude k dispozici. „Až se večer přihlásím, třeba tam budu mít vzkazy a já si je moc ráda čtu,“ vysvětluje. Vydržet bez mobilního telefonu, to je výzva i u pracovního oběda. „Povezu 15 koblih a byla by to určitě pěkná fotka na Instagram, kterou nebudu moct udělat, a tak zamáčknu slzu v oku,“ přibližuje Iva s úsměvem.

Zprávy přes Facebook jsou jako pohledy nebo dopisy

Jídlo Iva mobilem nejen fotí, ale také nakupuje. „Když nechci být na internetu, tak si udělám printscreen. Teď nemám telefon, a tak nakoupím jen nějaké maso nebo zeleninu, což je škoda, protože si moc nezavařím nic hezkého. A pak si to nenafotím,“ lituje.

Bez chytrého telefonu vydržela Iva celý den. A večer se pak konečně mohla připojit. „Tady mám jeden like na Instagramu, čtyři maily, dvě zprávy na Facebooku a ještě něco na Instagramu. Nebude to nic zásadního. Zpráva, to je pro mě jako pohled nebo dopis. Doufám, že jsem někomu chyběla,“ uzavírá.