Tento program přináší

Spousta lidí nemá šanci. Na talentu nebo intelektu nezáleží, myslí si 19letý Jonáš

Důvěřují mladí českému školství? Lidé do 25 let, kteří zatím dotazník vyplnili, důvěru ve školství spíš nemají, ukazuje se. A stejně je na tom 19letý Jonáš, který studuje střední uměleckou školu v Liberci. Neplánuje vysokou školu ani fotografickou praxi, ale kariéru baristy.

Dřív si myslel, že se bude živit fotografií, ale dnes to podle svých slov vidí jinak. Na vysokou školu se nehlásí i proto, že ve školství nemá příliš velkou důvěru.

„Myslím, že český a vůbec středoevropský systém vzdělávání je nastaven špatně. Klade víc důraz na cpaní informací do hlav než na vzdělání jako takové,“ tvrdí Jonáš. „Liberec je poměrně bohaté město co do menšin. Spousta lidí nemá šanci. A nezáleží to na vrozeném nadání nebo intelektu. Spoustě lidí ta šance není dána jenom proto, že vybočují z normy, kterou vyžaduje systém,“ domnívá se.

Jonáš absolvoval kurz pro baristy a plánuje najít si práci v Praze. Jednou by si prý rád otevřel vlastní podnik. Cíle si ale dává postupné: „Pro začátek bych se chtěl uplatnit jako barista, přesunout svou kariéru z Liberce do Prahy.“

Celý článek o Jonášovi, jeho studiu a plánech si můžete přečíst na webu Radiožurnálu.

Máš důvěru v české školství, nebo spíš souhlasíš s Jonášem? Vyplň dotazník a dej vědět, co si myslíš.