Tento program přináší

Pijeme a jsme na to hrdí. Česko „boduje“ v žebříčku závislostí

Sehnat alkohol, to je v Česku jednoduchá činnost. Víno, pivo nebo tvrdý alkohol koupíte v kdejakém supermarketu, večerce i trafice. Většinou ani nepovažujeme za divné, když rodiče dají malému dítěti ochutnat pivo či víno.

Některé Čechy navíc naplňuje množství vypitého alkoholu hrdostí. Vždyť jsme národem pivařů, tvrdí se. Jenže jen otrava alkoholem v Česku ročně připraví o život okolo 200 lidí, další stovka pak zemře v souvislosti s opilostí nebo jinou poruchou chování, kterou alkohol vyvolal.

Podle odborníka na závislost dětí a dospívajících Michala Miovského se míra tolerance alkoholu v Česku na hony vzdálila od prostředí západoevropských zemí. Podle něj není nic neobvyklého, když i 16leté děti mají zkušenosti s opilostí. „Jen v Praze a ve Středočeském kraji přijde do kontaktu se zdravotnickou a sociální službou kvůli závislosti na alkoholu asi 5 tisíc dětí ročně,“ uvádí Michal Miovský.

Pětina 15letých pravidelně pije alkohol

Podle zjištění národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila vypije každý Čech ročně v průměru asi 8 až 9 litrů čistého alkoholu. Přitom pětina 15letých pravidelně pije alkohol. Česká republika tak mimo jiné „zabodovala“ v žebříčku závislostí a neřestí americké agentury Bloomberg.

Občas ovšem zaznívají tvrzení, že na jedné skleničce něčeho ostřejšího není nic špatného. Stačí připomenout kardiology Milana Šamánka a Zuzanu Urbanovou, podle nichž pomáhá víno odbourávat civilizační choroby. Muži prý můžou vypít čtyři deci vína denně, ženy polovinu.

Dva týdny bez alkoholu?

Cesta k závislosti však může být velmi nenápadná, jak potvrzuje cestovatel a spisovatel Josef Formánek. Při psaní pravidelně popíjel a prakticky neustále si udržoval „hladinku“. Na konci svého alkoholické období prý vypil i litr whisky denně.

A když Jonáš Zbořil, ambasador projektu Generation What? a redaktor Radia Wave, držel Suchej únor, uznal: „Dva týdny bez alkoholu jsou pro mě těžší, než jsem čekal.“

Odpovědi v dotazníku se zatím s výše uvedenými statistikami rozcházejí. Z 20761 dotázaných se celých 83 % prý obejde bez alkoholu.

Byl bys šťasný bez alkoholu?

  • David Hireš

    Anketa je velice zajímavá,odpověděl jsem na všechny otázky.No,uvidíme na podzim.