Tento program přináší

Jsme závislí na sebeprezentaci? Sociálním sítím vládnou selfies

Ráno nám většinou nezvoní budík, ale mobilem nastavené upozornění. Po probuzení někteří z nás rychle prohlédnou zprávy, které nám přišly. Tak možná vypadá i vaše ráno, ráno mladých, o nichž se mluví jako o generaci Y. A ránem to nekončí. Mnozí z nás bývají on-line celý den.

„Jeden můj student chtěl udělat experiment týkající se mobilních telefonů a narazil na to, že mladí lidé jsou ochotni vzdát se čehokoliv, ale den bez telefonu si nedokáží představit,“ popisuje sociolog Martin Buchtík.

Mohl bys být šťastný bez mobilu?

Ti, kteří zatím odpověděli na otázku dotazníku, by se prý bez mobilu obešli

Experiment selhal, ale výsledek přinesl. Díky němu tušíme, jak je mobilní telefon pro některé Čechy důležitý. Podle dat Českého statistického úřadu bychom mezi lidmi staršími 16 let našli jen 2 % těch, pro které není mobil samozřejmostí.

Pomohla selfie tyčka k lepším fotkám?

Smartphony používají mladí podle mínění Martina Buchtíka ke všemu – od seznamování a nakupování až po hledání informací. A stal se také nástrojem vlastní prezentace. „Až 90 % mladých mezi 18 až 34 lety používá sociální sítě, u nás třeba nejoblíbenější Facebook,“ připomíná sociolog.

Každý den prý jen na Instagramu přibude 80 milionů fotek, z toho každých 10 sekund až tisícovka selfies, 55 % příslušníků generace Y si někdy selfie pořídilo a sdílelo ji na sociálních sítích. Mezi mladšími pak vítězí hlavně Snapchat, na kterém je až 74 % fotek typu selfie. Ty ale můžou mít i něco do sebe. Jan Šibík tvrdí, že selfies zlepšily kvalitu fotografie. „Selfie tyčka pomohla lepším rodinným fotkám,“ domnívá se známý fotograf.

A když uživatelé sociálních sítí právě nepořizují autoportréty, fotí třeba jídlo, chlubí se sportovními výkony, knihami, které čtou, diví se výkyvům počasí, ukazují zbytku světa, co snídali a jakou věc si právě koupili, případně jak si užili dovolenou.

Mohl bys být šťastný bez internetu?

60 % těch, kteří zatím odpověděli v anketě Generation What?, by se bez internetu obešlo

Odborníci se neshodnou

Například psychopatolog Andrej Drbohlav tvrdí, že zatímco 20. století bylo obdobím deprese, dnes žijeme v době narcismu.

Názory na možnou sebestřednost mladých se však různí. Podle údajů amerického Národního institutu zdraví byla mladá generace vždy sebestřednější. Současní mladí mají jen víc možností tento sklon projevit. Naopak autoři studie univerzity v Ohiu došli k závěrům, že muži, kteří sdílejí na internetu více selfies než ostatní, můžou mít sklony k narcismu a psychopatii.