Tento program přináší

Na Facebooku všichni hrajeme malé divadlo!

Na sociálních sítích hledáme ideální typ svého já, kterého nemůžeme dosáhnout v offline interakcích. Je to způsobeno především tím, že v online interakcích máme více času na přemýšlení, což v reálném světě neplatí, protože komunikujeme z očí do očí a čas na přemýšlení se nám krátí.

To byl jeden z hlavních impulsů pro další z prezentací studentů Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kteří se tak aktivně zapojili do projektu Generation What?

„Skoro 90 procent členů generace Y má Facebook, tvoří přitom více než polovinu uživatelů Facebooku v Česku. A skoro dvě třetiny ho používá každý den. Dokonce to zašlo tak daleko, že Světová zdravotnická organizace přidala nový druh nemoci – nelátková závislost, závislost na internetu,“ shrnují autoři prezentace Tomáš Rábek, Petr Havlíček a Michaela Hrstková. „Na Facebooku všichni hrajeme naše malé divadlo, ve kterém se snažíme být co nejlepší herci a vypadat co nejlépe.“ Další důležitou věcí podle nich je, že to, jak hrajeme a vytváříme obsah, nakonec vytváří i nás samotné.

Prezentace se dále zaměřuje mimo jiné na experimentování s identitou, emocionální handicap, vztahy na sociálních sítích či na to, jaký má počet virtuálních přátel vliv na atraktivitu člověka.

Série studentských prezentací se konala 26. ledna 2016 na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. „Když jsme začínali uvažovat o projektu Generation What?, napadlo náš, že bychom pozvali studenty sociologie, budoucí socioložky a sociology, a vytvořili jsme pro ně kurz, ve kterém se naučí prezentovat a propagovat svůj obor. Vybrali si tři zajímavá témata: empatii, vztahy a sociální sítě. Myslíme si, že právě tato tři témata jsou pro Generation What?, pro generaci mladých lidí, velmi důležitá, ba konstitutivní,“ říká Martin Buchtík, hlavní sociolog Generation What? pro Českou republiku, který projekt studentských přednášek společně s Evou Buchtíkovou vedl.