Tento program přináší

Co ovlivňuje naši empatii?

Empatie bývá často označována také jako vcítění nebo sympatie. Jedná se o schopnost člověka vcítit se do pocitů druhé osoby, porozumět jí a dále podle toho jednat. To, jak je empatie u člověka rozvinutá, může za jeho agresi nebo naopak ochotu pomáhat druhým.

A právě empatii se věnovala jedna z přednášek studentů Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kteří se tímto do projektu Generation What? sami aktivně zapojili.

„Empatie se v poslední době u mladých lidí poměrně snižuje. Snažili jsme se zjistit, co empatii ovlivňuje nebo ji ovlivnit může z různých hledisek,“ říkají v úvodu autoři prezentace, jimiž jsou Matyáš Kapic, Karolína Kopecká a Kateřina Uhlářová. „Bohužel je ale toto téma poměrně složité a neexistuje mnoho relevantních zdrojů, takže naše výsledky nejsou úplně jednoznačné,“ dodávají studenti, kteří doufají, že prezentace mladým lidem pomůže alespoň se nad tématem hlouběji zamyslet.

Vedle toho, jak může být empatie pozitivně a negativně ovlivněna s ohledem na rodinné vztahy, se přednáška zabývá například vlivem hraní videoher a čtení knih naˆ empatii člověka. Jako příklad posloužila kniha o Harrym Potterovi, která se stala objektem zkoumání vědců z univerzity v Pittsburgu. „Pokus spočíval v tom, že nechali lidi číst knihu, konkrétně kapitolu, kde Harry Potter poprvé létá na koštěti, a zkoumali mozkovou aktivitu čtenářů. Zjistili velice zajímavou věc: ve chvíli, kdy čtenáři četli, jak Harry létá na koštěti, v mozku se jim spouštěla taková centra, jako kdyby létali oni sami.“

Série studentských prezentací se konala 26. ledna 2016 na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. „Když jsme začínali uvažovat o projektu Generation What?, napadlo nás, že bychom pozvali studenty sociologie, budoucí socioložky a sociology, a vytvořili jsme pro ně kurz, ve kterém se naučí prezentovat a propagovat svůj obor. Vybrali si tři zajímavá témata: empatii, vztahy a sociální sítě. Myslíme si, že právě tato tři témata jsou pro Generation What?, pro generaci mladých lidí, velmi důležitá, ba konstitutivní,“ říká Martin Buchtík, hlavní sociolog Generation What? pro Českou republiku, který projekt studentských přednášek společně s Evou Buchtíkovou vedl.