Tento program přináší

Mladá generace se o svět zajímá úplně jiným způsobem, říká sociolog

Hlavní sociolog Generation What? pro Českou republiku, Martin Buchtík ze Sociologického ústavu Akademie věd, byl v pondělí 11. dubna hostem Studia 6 České televize. Mladá generace se podle něj o svět kolem sebe zajímá úplně jiným způsobem než generace předchozí.

„Ty byly často štěpené sociální příslušností nebo podle pohlaví či vzdělání. To se proměňuje a my hledáme nové vlivy, které mají dopad na to, jakým způsobem se rozhodujeme,“ vysvětluje přínos projektu.

Vedle otázek podstatných pro akademiky se v dotazníku objevují otázky podstatné pro samotnou mladou generaci. „Vzhledem k tomu, že projekt je popularizační a chce mluvit nejen o mladé generaci, ale chce mluvit s ní, myslím, že právě tyto otázky mohou rozvířit zajímavou diskusi.“ A mezi takové řadí i zdánlivě banální otázku, co si respondenti myslí o chlapech nosících kalhoty tak nízko, že jim čouhají spoďáry.

Ačkoliv průběžně aktualizované výsledky průzkumu jsou dostupné na webových stránkách, poslouží data jako podklad pro další bádání. „Údaje budeme zpracovávat v několika vlnách. Postupně budeme zveřejňovat výsledky a srovnávat je v mezinárodním kontextu všech států, které se účastní výzkumu. Následně budeme natáčet různé medailonky a vytvářet další mediální výstupy,“ nastínil Buchtík.