Tento program přináší

FAQ

Generation What? je interaktivní projekt spojující internetový dotazník a multimediální dokumentární portrét současné mladé generace v Česku. Jeho cílem je zjistit, jak sama sebe hodnotí mladí dospělí. Projekt nemá charakter vědecky objektivního sociologického průzkumu, ale i tak mohou jeho výsledky leccos o takzvané generaci Y prozradit.

Můžu odpovídat i já?
Otázky v dotazníku jsou určeny všem lidem ve věku 16 až 34 let. Odpovídat ale můžete úplně všichni. Dostanete tak jedinečnou možnost srovnat se se staršími i mladšími lidmi i s lidmi napříč Evropou.

Kolik mě čeká otázek?
Zahrnuje celkem 148 otázek.

Musím odpovědět na všechno?
Není to nutné. I nekompletně vyplněný dotazník se do celkových výsledků promítne.

Je dotazník opravdu anonymní?
Ano, pro vyplnění není nutné žádné přihlašování ani zadávání jiných osobních dat. Informace o věku, pohlaví, poloze a podrobnosti o vzdělání nebo profesním zaměření jsou vyžadovány pouze pro statistické účely, abychom mohli co nejpřesněji vytvořit portrét generace. Profilové údaje získané z odpovědí na úvodní otázky, jsou uchovávané odděleně od jakýchkoliv prvků, pomocí kterých by bylo možné kohokoliv identifikovat.

Ve kterých dalších zemích se projekt uskuteční?
Kromě České republiky se do projektu zapojila média veřejné služby ve Francii, Německu, Rakousku, Belgii, Španělsku, Itálii, Irsku, Lucembursku, Nizozemsku, Walesu a Řecku.

Na jaká témata budu odpovídat?
Dotazník se zaměřuje mimo jiné na následující témata: mobilní technologie a sociální sítě, rodina a vztahy, EU a evropanství, sexualita, kultura, nacionalismus, hodnotový systém, život v zahraničí, ekonomické životní podmínky, společenská angažovanost, individualismus a další.

Kdo a za jakým účelem dotazník vytvořil?
Projekt vznikl v produkci společností France Télévisions, Upian a Yami 2 ve spolupráci s Evropskou vysílací unií (EBU) a dalšími 14 evropskými vysílacími společnostmi. Navazuje na projekt Génération Quoi, který sestával z velkoplošného průzkumu veřejného mínění provedeného ve Francii v roce 2013.

V Česku se na projektu podílí Česká televize a Český rozhlas.

Kdy se dozvím výsledky?
Na podzim 2016. Pouhá statistická data ale nejsou jediným cílem. Dalším je oslovení mladých lidí a diskuze o tématech, která považují za klíčová. Odpovědi nám pomůže správně interpretovat Sociologický ústav AV ČR.

Bereme vás vážně. Proto vyplňujte dotazník a diskutujte v Observatoři!

 • Layla TB

  Docela mne tedy zklamal fakt, že v nabídce pohlaví máte pouze ženu a muže. Této otázce se vůbec nevěnujete. Jinak je tento průzkum rozhodně něco, co už bylo potřeba zavést.

  • červený

   A jaké další možnosti na výběr tam chcete mít – trabanta v pryskyřici a schwarzwaldský dort?

   Buď máte kačenku, nebo máte bimbáska. Pokud máte obojí nebo nemáte ani jedno, patříte k natolik statisticky nepodstatné skupině, že dělat pro vás extra volbu je škoda člověkohodin.

   • Šárka Ševčíková

    Děkujeme za názor. Pro příklad se můžeme podívat do zahraničí. Třeba Švédská akademie věd zařadila do slovníku švédštiny pohlavně neutrální zájmeno, kterým se můžou označovat transsexuálové nebo lidé, u kterých není známo pohlaví.

  • Šárka Ševčíková

   Děkujeme za vyplnění dotazníku. 🙂 Máte pravdu, že rozdělení na muže a ženu může být zjednodušující (plánujeme se tomuto tématu věnovat v Observatoři), ale dotazník je limitovaný a nemůže postihnout úplně všechny společenské otázky.

 • MH

  Zarazilo mně, že u osobních otázek není možnost rodič na rodičovské dovolené. Je pak těžší odpovídat na otázky o zaměstnání a odpovídajícím finančním ohodnocení.

 • PPP

  Na to, že je dotazník pro lidi do 34, se v něm úplně ignoruje možnost, že už má člověk vlastní rodinu. Snad je ještě statisticky jakžtakž normální mít ve třiceti dvě děti? Přijde mi to lehce podstatnější, než jestli má piercing…

  • Šárka Ševčíková

   Hezký den, v podstatě s Vámi souhlasíme, ale vzhledem k tomu, že při testování ve francouzské variantě v roce 2013 nebyl s touto otázkou problém, domníváme se, že jen malá část lidí bude mít problém s odpovědí.
   Otázky jsou podřízené jednoduchosti. Metodologicky ale nejsou příliš precizní, jak uznává sociolog, se kterým spolupracujeme.

   • PPP

    No, s odstupem mi to přijde jako opravdu závažný nedostatek – nejde přece vůbec o to, že bych nevěděla, jak odpovědět na jednu otázku, spíš si teĎ říkáj, že některé otázky, resp nabízené odpovědi, jsou, možná nevědomy, tendenční – prostě jsou nastavené na nějakou představu dnešního mladého, moderního, cílevědomě nezávislého(příp. naopak na rodičích závislého), volnomyšlenkářského, bez závazků…; přitom právě takový dotazník by přece měl mít šanci ukázat, že možná značná část mladých lidí má blíž k „tradičním“ hodnotám, než tahle oblíbená představa… Nekoukala jsem na ty videíčka s výpověďmi reprezentatnů mladé generace, protože nepatřím k těm, kdo mají čas trávit na internetu hodiny denně, ale jedno jsem viděla v televizi a docela bych se nedivila, kdyby většina z nich byla právě o těch, kteří té představě o nové, jiné… generaci vyhovují. Možná, že znakem dnešní mladé generace je, že se rozpadá na víc skupin s odlišným způsobem a náhledem na život, a nejsem si jistá, jestli tenhle dotazník dokáže totot rozlišit, nebo naopak spíš přispívá k glajchšatování, tentokrátl podle (post-)postmoderních přihrádek…

 • Marian Vybraněc

  Katastrofa, na většinu otázek jsem nevěděl, jak odpovědět. Příklad – byl bys šťastný bez filmů? Jako v jakém případě? Že by mi je teď někdo vzal, a ostatní by je stále měli nebo ve světě, ve kterém neexistují filmy? Nebo to samé s mobilem (a dalšími) – nemít mobil je v dnešní době nevýhoda, což by mě činilo nešťastným, ale samotný fakt, že bych mobil neměl, by mi až tak nevadil. A takových otázek byla většina. Test jsem nakonec ani neodeslal, protože jsem měl pocit, že u 70 % otázek jsem nevěděl, jak odpovědět, takže by můj dotazník nebyl vůbec směrodatný. Máš důvěru v armádu? Jakou armádu? Obecně armádu, že nezačne nějaký hloupý konflikt? Nebo naši českou armádu, že nás dokáže ubránit před agresorem? Nebo že nezačne státní převrat? Jak mám na takovou otázku odpovědět? Byl bys šťastný bez novin? Jak jako bez novin, bez papírových těch klasických papírových novin, které už skoro nikdo nečte nebo bez informací celkově, kurvafix?

  Ještě jednou: katastrofa! (tady máte ten vykřičník, který jste prostě MUSELI vecpat do odpovědí – „Ne a nemám o to zájem!“ – jako asi aby bylo fakt vidět, že o to nemáme zájem. Já o to třeba zájem nemám, ale jen s tečkou na konci.)

  • Šárka Ševčíková

   Dobrý den, děkujeme na názor. Myslím, že můžete odpovědět podle toho, co vás napadne hned po přečtení. Dotazník, jak upozorňujeme, není reprezentativní. Jeho účelem proto není jen statistika, ale také diskuze o životě a hodnotách mladých lidí.

   • Marian Vybraněc

    V takovém případě se moje odpověď ale ztratí v moři dalších odpovědí od lidí, kteří třeba danou otázku vnímali jinak…

    • Šárka Ševčíková

     Rozumím. Otázky v dotazníku jsou však podřízené jednoduchosti, aby byli návštěvníci stránek ochotní na otázky odpovídat. Metodologicky ale nejsou příliš precizní, jak uznává sociolog Martin Buchtík, se kterým spolupracujeme.

 • Lenka Chobotová

  Mám jen dvě připomínky: na to, že jedna z možností v hodnocení je „bezbožná generace“ a tématu je věnovaný i samostatný článek, nějak mi v testu chybí více otázek týkajících se víry a náboženství. Vlastně jsem zaznamenala jen jednu, jestli v mém životě hraje náboženství roli. A to je všechno?
  A taky by mě zajímalo, proč při hodnocení dospělosti je to všechno nebo nic, buď se odstěhovat od rodičů, nebo je vysávat až do důchodu. Co třeba možnost, že pracujeme a bydlíme v tom samém městě, tak mi přijde neekonomické pořizovat si samostatní bydlení, a společně se dělíme o náklady a práci na domě a zahradě, které by sami asi jen těžko zvládali? Bydlet s rodiči nemusí znamenat rovnou „mama hotel“. A dospělost nemusí znamenat se od rodičů odstěhovat.

  • Šárka Ševčíková

   Dobrý den, Lenko. Otázky jsme převzali z francouzského originálu a bohužel nemůžou postihnout vše.

   • Lenka Chobotová

    Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi budou i v jiných oblastech, a to by
    bylo taky zajímavé zpracovat. U nás doma je například obvyklé, že domy
    sdílí tři generace, případně jeden ze sourozenců bydlí s rodiči a další
    si postaví dům v zahradě. Možná by stálo za to francouzským autorům podat zpětnou vazbu a dotazník
    připomínkovat, třeba pro další použití. Takhle na mě dělá celý projekt
    celkem povrchní dojem. Než jako opravdová upřímná sonda, spíše snaha
    získat předem očekávané odpovědi. Jako by současnou evropskou generaci
    XY nemělo zajímat nic jiného než sex, EU a bezpečnost. A co proměna vnímání
    životního stylu? Témata jako konzumní společnost, nadměrná produkce
    zboží a plýtvání zdroji, slow fashion nebo třeba TTIP?

    • Šárka Ševčíková

     Děkujeme za názor. Dotazník není sociologická studie, má jen zmapovat základní postoje v nětkerých otázkách. Nemůže tedy obsáhnout všechno.

 • Žaneta Hrubešová

  „Je na světě mnoho …?“ A je to dobře či špatně? Jaký cíl má daná
  otázka? Jaké z ní budou výsledky? Ano je tu hodně násilí podle generace
  xy, ale jak to daná generace vnímá? Je to pro ní pozitivní? Chybí mi
  dotažení otázky do konce…

  • Šárka Ševčíková

   Děkujeme za otázku. Výsledky předem neznáme, data se budou vyhodnocovat ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR. Předpokládáme, že se o výsledných datech povede další diskuze.

   • Žaneta Hrubešová

    Myslím, že jste nepochopila moji připomínku. Ta otázka je metodologicky špatně. Nepřináší plnohodnotnou odpověď. Nemůžete se zeptat, zda je na světě něco a něco, ale musí to mít návaznou otázku – jestli je to pro respondenty důležité/vnímají to kladně/ záporně apod. Takhle je ta otázka naprosto zbytečná. Řeknu vám, že je na světě hodně kytek např., ale je to něco dobrého nebo špatného? Rozumíte?

    • Šárka Ševčíková

     Rozumím Vám. Ale dotazník Generation What? nemá povahu validního průzkumu. Jde o zmapování základních postojů mladých lidí v Česku. Dotazník navíc musí být podřízen jednoduchosti, aby ho lidé byli ochotni na internetu vyplnit. Děkujeme za pochopení a především za vyplnění.

     • Jakub Švejnar

      Dobrý den, myslím si totéž jako Žaneta. Pokud si budu myslet, že je v dnešní době hodně počítačů, co z toho tedy bude vyplývat? Měly by logicky následovat otázky pokračující. Chtělo to větší promyšlenost se sociology.

 • Maiandra

  Myšlenka dobrá. Metodologické zpracování otázek je ale skutečně špatné. Sociologové měli pomáhat nejen s následnou interpretací, ale už s korekcí otázek. Velmi často jsou víceznačné, odpovědi naprosto nedostatečné či tendenční, formulace matoucí (rozlišování mezi pojmy „EU“ a „Evropa“ by skutečně neškodilo, a to je jen jedna z mnoha částí) – v závěru je vcelku jedno, kdo to bude interpretovat, protože jediný racionální závěr u řady otázek je „ohledně názoru neprůkazné, ale z toho či onoho důvodu většina lidí klikla na ANO“. Škoda dobrého nápadu.

 • Pherre Phatta

  Je zajímavé, že se v dotazníku nepočítá s ženami (případně muži) na rodičovské. V nové generaci asi nejsou žádoucí! Ženy nejspíš mají sublimovat mateřské pudy do pro společnost prospěšnějších činností nebo žít ve spokojeném vztahu s jinou ženou 🙂 Všimla jsem si, že na podobnou poznámku jste odpovídali níže, ale nebyla dostatečná. Sadou možných odpovědí jste už předem utvořili obraz, který chcete nakonec dostat. Pokud anketu konstruoval někdo příčetný, musel si toho být vědom.

 • Alexandra Hagerová

  Dotazník má určité mouchy, ale celkově se mi líbil. O projektu jsem asi kdysi někde slyšela, ale teď jsem se k němu proklikla spíš náhodou a svými zásadními otázkami (byť se ne vždy přiléhajícími variantami odpovědí) mi byl příjemným mentálním osvěžením a pákou, jak se přiznat k různým dosud nepřiznaným názorům.